Početna strana > Hronika > Serž Bramerc u Beogradu traži objašnjenje zbog čega je Ratko Mladić i dalje na slobodi
Hronika

Serž Bramerc u Beogradu traži objašnjenje zbog čega je Ratko Mladić i dalje na slobodi

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 15. novembar 2010.

Glavni tužilac Haškog suda tražiće objašnjenje zbog čega su Ratko Mladić i Goran Hadžić i dalje na slobodi. "Važan je rezultat a ne trud".

Glavni tužilac Haškog suda, Serž Bramerc, boraviće u ponedeljak u Beogradu gde će sa srpskim zvaničnicima razgovarati o saradnji Srbije sa tim sudom.

Serž Bramerc treba da u decembru podnese izveštaj o saradnji Srbije sa Haškim sudom Savetu bezbednosti UN.

On će se u Beogradu sastati sa predsednikom i premijerom Srbije, Borisom Tadićem i Mirkom Cvetkovićem, predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju s Tribunalom, Rasimom Ljajićem i šefom Akcionog tima Vladimirom Vukčevićem.

Smatra se da će Bramerc od sagovornika zatražiti objašnjenje zbog čega su Ratko Mladić i Goran Hadžić i dalje na slobodi.

Iako je uoči Bramercovog dolaska nagrada za infomaciju koje bi dovela do hapšenja Ratka Mladića povećana sa milon na deset milona evra, a posle duže vremena javnost je mogla da vidi i jednu od akcija potrage za haškim beguncima, Rasim Ljajić ne veruje da je to dovoljno za haškog tužioca.

"Međunarodna zajednica ne meri više naše napore, niti sav trud koji ulažemo i ogromni kapacitet koji su usmereni ka lociranju Ratka Mladića i Gorana Hadžića. Sad je potpuno jasno da će se meriti samo naš rezultat, a rezultat je Mladić u Hagu", rekao je Rasim Lajić.

Zbog toga što Mladić i Hadžić nisu u Hagu, posle velikog razumevanja i nekoliko pozitivnih izveštaja, Bramerc u poslednje vreme sve češće kritikuje Srbiju.

"Nakon jednog kooperativnog pristupa Srbije rešavanju kosovskog pitanja, verovatno je postojao strah u tužilaštvu Tribunala da Hag, uslovno rečeno, postaje drugorazredna tema i da će Srbija imati pristup evropskim integracijama bez daljeg političkog uslovljavanja koje se tiče saradnje sa Haškim tribunalom. Zato su usledile oštre ocene i kritike od strane samo tužioca" tvrdi Rasim Ljajić.

Beogradski novinar, Ljiljana Smajlović, kaže da Bramerc svakako neće reći da Beograd ostvaruje punu saradnju sa Tribunalom, ali i da srpski zvaničnici ne moraju mnogo da strahuju od njegovog izveštaja.

Ona tvrdi da će za zvanični Beograd biti mnogo važnija sledeća Bramercova poseta za šest meseci jer će u to vreme i Evropska komisija odlučivati o tome da li Srbiji da dodeli status zemlje kandidata za članstvo EU-a bez čega vlasti u Beogradu, po njenoj oceni, ne žele da izađu na sledeće izbore.

Ljiljana Smajlović ipak očekuje objektivan izveštaj, jer, kako navodi, niko ne može da ospori da vlast u Srbiji radi na hapšenju haških begunaca.

"Mislim da će ovaj izveštaj da odrazi uverenje u Briselu i pretpostavljam u Hagu da u Beogradu postoji politička volja za hapšenje Ratkla Mladića i da to nije smetnja. Smetnja je što ne funkcioniše tzv.-a bezbednost i saradnja građana i da je to glavni razlog zašto vlasti ne mogu da pronađu Ratka Mladića", kaže Ljiljana Smajlović.

Inače u manje više svim ostalim segmentima saradnje Srbije sa Haškim sudom nema više spornih tačaka.

Beograd je omogućio Haškom sudu uvid u sve tražene dokumente, a 55 svedoka oslobođeno je obaveze čuvanja tajne.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner